Start Baza wiedzy Kontrole Zabawki na publicznych placach zabaw

Zabawki na publicznych placach zabaw

Pomimo rosnącej świadomości zarządców w temacie nadzoru nad placami, wciąż zdarzają się przypadki zakupywania zabawek, nie spełniających wymagań dla urządzeń przeznaczonych na publiczne place zabaw.

Zabawki a urządzenia zabawowe na plac zabaw

Istnieje znacząca różnica pomiędzy „zabawkami” dla dzieci, a „urządzeniami zabawowymi” przeznaczonymi na plac zabaw. Jest wiele zabawek, które swoim wyglądem przypominają urządzenia zabawowe, natomiast nie mogą być one stawiane na publicznych placach zabaw, ponieważ nie spełniają właściwych norm, przeznaczonych dla tych produktów.

Ze względu na to, że wielu właścicieli placów zabaw nie ma pojęcia o tych różnicach, to na publicznych placach możemy spotkać takie zabawki, jak np. domki ogrodowe, zjeżdżalnie, czy huśtawki, które nie spełniają norm dla publicznych placów zabaw.

Różnice w normach

Mamy dwie podstawowe grupy norm, dotyczące wyrobów zabawowych:

  • Normy z grupy PN-EN 71- dotyczą bezpieczeństwa zabawek,
  • Normy z grupy PN-EN 1176- dotyczą wyposażenia publicznych placów zabaw, instalowanych na stałe oraz ich nawierzchni.

 

Zabawki zgodne z PN-EN 71

Normy PN-EN 71 dotyczą konkretnie zabawek dla dzieci. Zawierają one oczywiście bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące, np. zawartości pierwiastków chemicznych, palności, dostępności elementów, które mogłyby zostać połknięte przez małe dziecko, itp., jednak dotyczą one głównie wyrobów do przeznaczenia domowego. Normy te mocno skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa najmłodszych dzieci, które często biorą zabawki do buzi.

Place zabaw zgodne z PN-EN 1176

Zgodnie z prawem budowlanym urządzenia na place zabaw powinny być zgodne z normami z grupy PN-EN  1176. Publiczne place zabaw ze względu na intensywne, najczęściej wieloletnie użytkowanie przez dzieci, skomplikowaną budowę, a także wpływ warunków pogodowych, powinny spełniać wymagania norm PN-EN 1176. Normy te zawierają wymagania dotyczące odległości, które muszą być zachowane pomiędzy urządzeniami, wytrzymałości konstrukcji czy montowania do gruntu. Uwzględniają one bezpieczeństwo dzieci na wysokości, eliminację miejsc zakleszczeń różnych części ciała i regulują wiele innych kwestii, istotnych podczas zabawy na tego typu urządzeniach.

Problemy z zabawkami na placach zabaw - przykłady

Brak montażu do gruntu

Największym problemem w zabawkach, które nie spełniają norm na publiczne place zabaw, jest nieprzystosowanie do stałego zamontowania do gruntu. Grozi to wywróceniem całej konstrukcji. Montaż do gruntu w przypadku urządzeń zabawowych odbywa się za pomocą specjalnych kotw, dzięki czemu plac zabaw jest stabilny.

Rozłączność elementów

Przykładem innego istotnego zagrożenia jest możliwość rozłączenia przez dziecko niektórych elementów, np. zjeżdżalni od „wieżyczki”. Dziecko może przez to wypaść i zrobić sobie krzywdę. Rozłączność elementów generuje kolejny problem, jakim jest możliwość rozebrania przez dzieci na części i przenoszenia w różne miejsca takich elementów placu zabaw.

Brak wytrzymałości na długotrwałą ekspozycję na powietrzu

Zabawki dla dzieci najczęściej nie mają takiej wytrzymałości jak urządzenia zabawowe. Pod wpływem niskich oraz wysokich temperatur, a także wilgotności mogą niszczeć, tracąc przy tym swoje właściwości. Urządzenia zgodne z normami PN-EN 1176 również mają swoją żywotność, jednak konstrukcja jest zdecydowanie bardziej wytrzymała.

Jakie urządzenia na place zabaw?

Kupując urządzenia na publiczne place zabaw powinniśmy więc zwracać uwagę na ich certyfikaty. Ważne żeby przedstawiały zgodność z normą PN-EN 1176. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia wypadków oraz zapewnimy zgodność z przepisami prawa. Aby mieć pewność co do kupowanych wyrobów, warto pozyskiwać je od producentów, którzy przedstawiają akredytowane certyfikaty zgodności.

A jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat akredytowanych certyfikatów oraz tego jak je odróżniać, to zapraszamy do lektury naszego artykułu: Kilka słów o akredytacji.

INT Sp. z o.o.
ul. Międzyleska 4
50-514 Wrocław
+48 71 716 55 00 +48 71 716 55 00

NIP: 897-175-19-60

KRS: 0000332084

REGON: 020960279

Certyfikacja

Inspekcje

Badania

Realizacja: montownia.com