Posiadamy nowocześnie wyposażone laboratorium badawcze, akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA). Działamy zgodnie z normą ISO/IEC 17025:2018. Zachęcamy do sprawdzenia naszych możliwości.
Parlament Europejski wraz z Radą wydają rozporządzenia w celu unifikacji przepisów prawnych we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Przykładem takich aktów prawnych jest Rozporządzenie 2019/1009. W niniejszym artykule przedstawimy zmiany, jakie wprowadza ono na rynku nawozów.
W dniu 5 czerwca 2019 roku uchwalone zostało rozporządzenie dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych, które weszło w życie 16 lipca 2022 roku. Co motywowało Parlament Europejski do wprowadzenia nowych wytycznych?
Rozporządzenie ma na celu przede wszystkim dalsze ujednolicanie przepisów prawnych obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W szczególności pod uwagę wzięte zostały aspekty bezpieczeństwa człowieka oraz środowiska.
Dokładnie określony został także sposób wprowadzania na rynek nawozów oraz ich etykietowania, wraz z wprowadzeniem oznakowania CE dla spełniających odpowiednie warunki produktów nawozowych. Jednak wiąże się to także z dodatkowymi obowiązkami ciążącymi między innymi na producentach.
Od dnia 16 lipca 2022 roku na rynki europejski można wprowadzać tylko nawozy z oznaczeniem CE. Oznacza to, że produkty te spełniają normy opisane w Rozporządzeniu (UE) 2019/1009. Nowe obowiązki obciążą przede wszystkim producentów, ale także importerów i dystrybutorów, którzy także są zobligowani do weryfikacji nawozów pod kątem spełniania warunków nałożonych przez rozporządzenie.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE dotyczy produktów nawozowych UE za wyjątkiem:
Produktem nawozowym jest każda substancja, mieszanina, mikroorganizm lub inny materiał, który jest przeznaczony do stosowania na rośliny w celu dostarczenia im składników pokarmowych lub poprawy efektywności ich wykorzystania.
Zgodnie z załącznikiem pierwszym rozporządzenia, nawozy możemy podzielić na:
Poza tym wyróżnić można także środek wapnujący, polepszacz gleby, podłoża do upraw, inhibitory, biostymulatory oraz produkty nawozowe mieszane. Wszystkie wymienione produkty muszą teraz spełniać określone w rozporządzeniu warunki, by zostały wprowadzone na rynek.
Załącznik numer dwa określa kategorie materiałów składowych. Nawóz, który zostanie dopuszczony do rynku UE, musi składać się wyłącznie z materiałów mieszczących się w jednej z poniższych kategorii CMC:
Jednocześnie zawartość szkodliwych substancji nie może być większa, niż wartości graniczne podane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego.
Producenci muszą zapewnić, że wytworzenie ich nawozów było zgodne z wydanym rozporządzeniem. Potwierdzać będzie to odpowiednia dokumentacja techniczna oraz przeprowadzone procedury oceny zgodności. Procedury te mogą zostać zlecone podmiotom zewnętrznym. Pozytywna ocena zgodności upoważnia producenta do wystawienia deklaracji zgodności i oznaczenia danej partii oznaczeniem CE.
Jednocześnie opakowania wprowadzonych produktów muszą posiadać imię, nazwisko oraz nazwę firmy, zarejestrowaną nazwę handlową lub znak towarowy, a także adres pocztowy, pod którym można się skontaktować z producentem. Wszystkie wspomniane informacje powinny być czytelne dla użytkowników oraz organów nadzoru rynku.
Oznaczenie CE należy rozumieć jako Conformite Europeenne, w tłumaczeniu: zgodność europejska. Produkty oznaczone tym znakiem spełniają wymagania zharmonizowane wyznaczone przez odpowiednie akty UE (w przypadku nawozów jest to rozporządzenie 2019/1009). Dzięki temu może zostać wprowadzony na rynek europejski i sprzedawany we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Jednocześnie nie jest to handlowe świadectwo jakości ani potwierdzenie pochodzenia towaru z krajów członkowskich. Znak ten oznacza jedynie zgodność z aktami prawnymi Unii Europejskiej.
W związku z tym, że na rynek europejski można wprowadzać jedynie produkty nawozowe oznaczone znakiem CE, istotne jest spełnienie wszystkich wymagań oraz udokumentowanie tego faktu. Pomoc w tym zakresie można uzyskać w Instytucie Nadzoru Technicznego. Przeprowadzamy ocenę zgodności nawozów azotowych zgodnie z modułem A1, opisanym w załączniku do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Na podstawie pozytywnego wyniku oceny wystawiamy sprawozdanie, wraz z rekomendacją dotyczącą stosowania znaku CE. Wraz z nim dostarczamy numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej (NB 2949) – czyli nasz, podmiotu posiadającego uprawnienia do wykonywania oceny produktów nawozowych.
W ramach oceny produktów nawozowych o wysokiej zawartości azotu (na bazie azotanu amonu), koordynujemy wykonywanie badań retencji oleju oraz odporności na detonację zgodnie z Rozporządzeniem.
NIP: 897-175-19-60
KRS: 0000332084
REGON: 020960279